Secesyjna kamienica, ul. Prosta 10, Toruń

Podczas wycieczek po Toruniu możemy się natknąć na wspaniałe przykłady secesji. Jednym z nich jest stojąca nieco na uboczu od głównych szlaków turystycznych kamienica przy ulicy Prostej 10.

Z informacji ze strony polskaniezwykla.pl dowiadujemy się, że budynek powstał około 1900 roku wg planów Hermana Sopporta.

torun prosta 10 001

Elewacja kamienicy posiada wspaniałe dekoracje, które wg mnie nawiązują do fascynacji ludami germańskimi i ich kulturą. Te sumiaste wąsy, spięte włosy, postaci na zdobionym gzymsie ponad oknami trzeciego piętra. Postać bogini wieńcząca szczyt kamienicy. Czy też postać wieńcząca okna pierwszego piętra. Wszystkie one wydają się ożywione ręką rzeźbiarza. Zdają się rzucać na nas czar rodem z magicznych czasów średniowiecza.

Elewacja posiada wspaniałe przykłady metaloplastyki z przełomu wieków. Brama wejściowa oraz balustrady z elementami łączonymi na nity,  stanowią znak tamtych czasów. Całość dopełniają drewniane okna skrzynkowe.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura mieszczańska, zabytki polskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s