Średniowieczne cerkwie w Atenach.

Ateny to miasto o wielowiekowej historii. Ale poza zabytkami antycznymi możemy tu także znaleźć pamiątki z czasów późniejszych. Należą do nich między innymi cztery średniowieczne cerkwie. Kliknij na nazwę aby otworzyć lokalizację.

cerkwie atenskie 49

Belka leżąca obok cerkwi św. Apostołów na Agorze.

Mały kościół metropolitalny. Widziałem go tylko z zewnątrz. Jednak to co się dzieje na wszystkich czterech elewacja tego kościoła przyprawiło mnie o gęsią skórkę. Budynek pochodzi z XII wieku. Wcześniej zgodnie z przekazami stała tu świątynia cesarzowej Eirine (te informacje tutaj), a przed nią zapewne świątynia antyczna. Kościółek zbudowany jest z bloków marmuru, na częsci z nich są symbole, monogramy i przedstawienia figuralne, w większości, choc nie wszysktei chrzescijańskie. Widać, że są użyte wtórnie. Układ jest typowy dla Aten, centralny, krzyżowo-kopułowy, a własciwie kwadratowy budynek, z prezbiterium zakończonym małą trójboczną absydą z biforium. Nad centralnym punktem kopuła. Wejścia znajdują się od storny zachodniej, północnej i południowej. Obok znajduje się główny kościół metropolitalny z XIX wieku.

Kościół Kapnikarea. Pochodzi z XI wieku. Jak większość cerkwi Ateńskich powstał na miejscu wcześniejszej świątynii antycznej. Układ krzyżowo kopułowy, od zachodu wydzielony przedsionek, od wschodu 3 trójboczne absydy. śrdokowa absyda posiada triforium, natomiast boczne mają biforia. Z północnej strony dobudowana kaplica przykryta kopułą. wydaj mi się, że przedsionek też jest dobudowany później. Tam charakterystyczne duże okna. Wejście od strony południowej. Wewnątrz wspaniałe malowidła naścienne. Nie wolno robić zdjęć – jak we wszystkich cerkwiach w Atenach. Ja zawsze staram się robić zdjęcia bez lampy. Szczególnie w świątyniach i muzeach. Ale tutaj zakaz, jak w większości kościołów, dotyczył robienia jakichkolwiek zdjęć. Ale jednak udało się. Malowidła naścienne pochodza z 1955 roku. Kopułę wspierają cztery użyte wtórnie kolumny antyczne.

Kościół Św Teodorów. Krzyżowo kopułowy z XI wieku. Bardzo dobrze zachowany oryginalny okład. Od strony wschodniej trzy absydy z biforiami. Kościół zbudowano z kamieni przełożonych cegłami. Wewnątrz wspaniały marmurowy ikonostas. Sklepienie całe pokryte osadem pozostałym po wiekach palenia świec.

Zrekonstruowany kościół Św Apostołów na agorze. Jedyny budynek ze średniowiecza który stoi na Agorze. Jedyny jaki sę zachował, choć jest to rekonstrukcja z lat 1954-57, choc pierwotna bryła pochodiz z 1000 roku (tablica informacjyjna). Kościół był niestety zmaknięty. Od innych budynków różni go układ. Cerkiew posiada bowiem absydy na końcach transeptu.Koścół był pierwotnie na rzucie kwadratu, zachodnia część z wejściem została dobudowana później.

Trochę więcej o Atenach tutaj…

Wizyta luty 2017

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura bizantyjska, Grecja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Średniowieczne cerkwie w Atenach.

  1. Pingback: Ateny | Maksa – blog ze zdjęciami zabytków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s