Średniowieczne cerkwie w Atenach.

Ateny to miasto o wielowiekowej historii. Ale poza zabytkami antycznymi możemy tu także znaleźć pamiątki z czasów późniejszych. Należą do nich między innymi cztery średniowieczne cerkwie. Kliknij na nazwę aby otworzyć lokalizację.

cerkwie atenskie 49

Belka leżąca obok cerkwi św. Apostołów na Agorze.

Mały kościół metropolitalny. Widziałem go tylko z zewnątrz. Jednak to co się dzieje na wszystkich czterech elewacja tego kościoła przyprawiło mnie o gęsią skórkę. Budynek pochodzi z XII wieku. Wcześniej zgodnie z przekazami stała tu świątynia cesarzowej Eirine (te informacje tutaj), a przed nią zapewne świątynia antyczna. Kościółek zbudowany jest z bloków marmuru, na części z nich są symbole, monogramy i przedstawienia figuralne, w większości, choć nie wszystkie chrześcijańskie. Widać, że są użyte wtórnie. Układ jest typowy dla Aten, centralny, krzyżowo-kopułowy, a właściwie kwadratowy budynek, z prezbiterium zakończonym małą trójboczną absydą z biforium. Nad centralnym punktem kopuła. Wejścia znajdują się od strony zachodniej, północnej i południowej. Obok znajduje się główny kościół metropolitalny z XIX wieku.

Kościół Kapnikarea. Pochodzi z XI wieku. Jak większość cerkwi Ateńskich powstał na miejscu wcześniejszej świątyni antycznej. Układ krzyżowo kopułowy, od zachodu wydzielony przedsionek, od wschodu 3 trójboczne absydy. środkowa absyda posiada triforium, natomiast boczne mają biforia. Z północnej strony dobudowana kaplica przykryta kopułą. wydaj mi się, że przedsionek też jest dobudowany później. Tam charakterystyczne duże okna. Wejście od strony południowej. Wewnątrz wspaniałe malowidła naścienne. Nie wolno robić zdjęć – jak we wszystkich cerkwiach w Atenach. Ja zawsze staram się robić zdjęcia bez lampy. Szczególnie w świątyniach i muzeach. Ale tutaj zakaz, jak w większości kościołów, dotyczył robienia jakichkolwiek zdjęć. Ale jednak udało się. Malowidła naścienne pochodzą z 1955 roku. Kopułę wspierają cztery użyte wtórnie kolumny antyczne.

Kościół Św Teodorów. Krzyżowo kopułowy z XI wieku. Bardzo dobrze zachowany oryginalny okład. Od strony wschodniej trzy absydy z biforiami. Kościół zbudowano z kamieni przełożonych cegłami. Wewnątrz wspaniały marmurowy ikonostas. Sklepienie całe pokryte osadem pozostałym po wiekach palenia świec.

Zrekonstruowany kościół Św Apostołów na agorze. Jedyny budynek ze średniowiecza, który stoi na Agorze. Jedyny jaki się zachował, choć jest to rekonstrukcja z lat 1954-57, choć pierwotna bryła pochodzi z 1000 roku (tablica informacyjna). Kościół był niestety zamknięty. Od innych budynków różni go układ. Cerkiew posiada bowiem absydy na końcach transeptu. Kościół był pierwotnie na rzucie kwadratu, zachodnia część z wejściem została dobudowana później.

Trochę więcej o Atenach tutaj…

Wizyta luty 2017

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura bizantyjska, Grecja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Średniowieczne cerkwie w Atenach.

  1. Pingback: Ateny | Maksa – blog ze zdjęciami zabytków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s