Kamienica Roberta Tilka, Toruń Piernikarska 1

Toruń jest miastem pełnym wspaniałych zabytków. Skupiając się na architekturze gotyckiej zapominamy nieraz o budynkach „cywilnych” postawionych przez znamienitych mieszkańcach miasta z czasów późniejszych.

Kamienica na rogu ulicy Piernikarskiej i Jakuba przypomina nam jedną z niezwykłych historii związanych z miastem. Została ona postawiona przez Roberta Tilka, syna Henryka. Wynalazcy i fabrykanta z XIX wieku. Wspaniała i mało znana historia tego człowieka została naszkicowana w artykule pod linkiem. Do dziś nie znałem tej historii, ale sam budynek zawsze mnie inspirował.

Sama kamienica stoi w miejscu zburzonej średniowiecznej bramy Św. Jakuba. Została zbudowana w 1887 roku w stylu typowym dla historyzmu tego okresu. Z pięknym wykuszem w części narożnej, podtrzymywanym przez dwie hermy. Pod balkonem widoczny monogram rodziny Tilk podtrzymywany przez dwa putta. W oknach przyziemia zachowały się wspaniałe drewniane żaluzje – wydaje mi się, że z XIX wieku. Zdobienia i rzeźby stanowią wspaniały przykład budownictwa z tamtego okresu. Więcej informacji na temat budynku tutaj.

Podczas wizyty rozmawiałem z panią, która mieszka na pierwszym piętrze. Mówiła mi, że kręcono tutaj ujęcia do dwóch filmów. Między innymi pana Krzysztofa Zanussiego.

 

wizyta: luty 2017

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura mieszczańska, architektura XIX wieku, zabytki polskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s