Muzeum uzbrojenia w Twierdzy Kalemegdan w Belgradzie

Na terenie Twierdzy w Belgradzie znajduje się muzeum uzbrojenia.

Gdy wchodzimy do twierdzy przez centralną bramę, widzimy po obu stronach fosę a w niej eksponaty w postaci egzemplarzy artylerii i broni pancernej używanych podczas I i II wojny światowej.

100mm-flak-kanone

105mm działo przeciwlotnicze – Flak 39 –  Niemieckie działo przeciwlotnicze. Nieudany brat sławnego działa 88mm. Było o wiele cięższe, natomiast osiągami nie odbiegło od mniejszej o 17 cm wersji.

możdzierz 305 mm Skoda.jpg

Moździerz – haubica Skoda 305mm. Produkcja od 1911 do 1918 roku. Wyprodukowano 79 szt.  Zestaw jednej z najbardziej mobilnych haubic tamtych czasów. Całość składała się z 3 wózków i ciągnika. Porshe był projektantem tego ciągnika.

belgrad-muzeum-007

PzKpfw II (Panzerkampfwagen II) Aus. C

Można powiedzieć, że jest to koń roboczy Blitzkriegu podczas kampanii w Polsce, oraz Belgii, Holandii i Francji. Do 1941 roku podstawowy czołg niemieckich dywizji pancernych. Wertykalny pancerz 35mm z przodu i 14,5mm z boku nie dawał wymaganej ochrony, a działo 20mm było bardzo słabe. Jednak liczba, taktyka ataku zmasowanego ze wsparciem lotnictwa i komunikacja radiowa każdego wozu przeważyły szalę na stronę niemiecką. W 1939 Niemcy mieli ich łącznie około 1,3 tys. W kampanii we Francji około 800 szt. Od kampanii ze Związkiem Radzieckim używane w rozpoznaniu i jednostkach dowodzenia.

stug-auf-3

StuG III AusF

belgrad-muzeum-017

StuG III AusF – niemieckie działo samobieżne z II wojny światowej – Produkowane w latach 1940-1945 działo samobieżne spotykane w wielu konfiguracjach. Linie produkcyjne nazistowskich Niemiec wypuściły 10,5 tys sztuk tej broni (wersja G około 7,5 tys. egzemplarzy). Zaprojektowane jako działo szturmowe i wsparcia piechoty. Armata 75 mm, początkowo krótka, w wersji G długa, pancerz od 80 do 10 mm. W czasie walk pod koniec wojny, z powodu braku czołgów, wyposażano w nie oddziały pancerne. Przyjmuje się, że ta konstrukcja odpowiedzialna jest za zniszczenie 20 tys pojazdów pancernych ZSRR. To jest najwyższa liczba spośród wszystkich niemieckich pojazdów.

Belgrad muzeum 018.jpg

PzKpfw IV i w tyle Stug III.

PzKpfw IV był z kolei podstawowym czołgiem operacji Barbarossa. Stanowił trzon sił pancernych w latach 1943-45. Pierwotnie wyposażony podobnie jak Stug w krótkolufowe działo 75mm, które potem zastąpiono działem długolufowym o większej prędkości wylotowej, które mogło zagrozić celom pancernym. Niemcy jakoś nie mogli zrozumieć, że nachylenie pancerza i stosowanie jednej płyty z przodu czołgu zwiększa efektywność ochrony. Stosują pancerze z pionowymi płytami aż do końca wojny. Wyprodukowano około 9,2 tys egzemplarzy w różnych konfiguracjach.

belgrad-muzeum-023

Niemieckie działo 15cm z lat ’38-’43

belgrad-muzeum-022

Niemieckie działo 15 cm

Niemieckie działo 15cm – wyprodukowano tylko 101 sztuk. Donośność 25 km. Jednakże zbyt mały pocisk w stosunku do wielkości działa. Trudne w transporcie ze względu na długość lufy. Ale wygląda imponująco. Jest to niewątpliwie największy egzemplarz w tutejszym muzeum.

muzeum-artylerii

Muzeum uzbrojenia – Belgrad

Po lewej stornie od bramy niespodzianka – Polska tankietka TKF! W zakładach Ursusa wykonano 574 sztuki tej broni w latach 1932 – 1939 – około 18 sztuk w wersji TKF. Tankietki tej wersji stanowiły oddział zwiadu 10 Brygady Kawalerii, internowanej na Węgrzech 22.09.1939 roku. Następnie pojazdy wcielono do Armii Węgierskiej. Jedne z nich został zdobyty przez Jugosłowiańskich Partyzantów i używany w walkach przeciwko Niemcom!  Ten egzemplarz znajduje się w muzeum twierdzy Belgrad.

Belgrad muzeum 054.jpg

Polska tankietka TKF

belgrad-muzeum-064

Francuski czołg Renault FT 16. Najskuteczniejszy czołg I wojny światowej. Wyprodukowano około 4 tysiące tych maszyn. Z czego około 3 tys podczas Wielkiej Wojny. Pierwszy czołg o  konstrukcji z obrotową wieżą.

Muzeum posiada wiele innych ciekawych egzemplarzy. Nie wchodziłem na ekspozycję wewnątrz pomieszczeń.

belgrad-muzeum-028

Pancerna płyta ćwiczebna (?) z dziurami po pociskach.

Większość wiadomości z Wikipedii.

wizyta Luty 2017

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Serbia, uzbrojenie XX wieku. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Muzeum uzbrojenia w Twierdzy Kalemegdan w Belgradzie

  1. Pingback: Belgrad – Twierdza Kalemegdan | Maksa – blog ze zdjęciami zabytków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s