Ateny

Ateny…

Jedno z ciekawszych, i chyba najbardziej oddalonych od serca europy, miejsc w jakich bylem. Hm. Nie byłem daleko.

Mieszkam na placu Vathis w hotelu Lozanna (w miare – polecam, polak na recepcji, Darek, pozdro), w połowie drogi pomiędzy muzeum archeologicznym, a Placem Omnia. Obecnie jest to centrum śródmieścia. Trochę greków, troche imigrantów, Arabowie, Serbowie.

img_5930

widok z okna Hotelu Lozanna

Muzeum Archeologiczne, jak to muzeum pełne jest wspaniałych dzieł rzeźby i ceramiki. Brak tam obrazów. Ale to jest Muzeum Archeologiczne w Atenach. Nie bede opisywal, warto wejsc – wstęp tylko 5 euro. Czas zwiedzania około 2 godzin.

img_5972

Zeus lub Posejdon, posąg z brązu w muz. archeologicznym.

 

wenus-amor-i-pan

Afrodyta, Amor i Pan, rzeźba wyciągnięta z wraku. Muzeum Archeologiczne.

Z Muzeum kierujemy się przez Plac Omnia ulica Ateny w kierunku Akropolu.

Liczące 7mln ludzi miasto nie śpi. Towarzyszy mu nieustający gwar. Jedynie o godzinie 4 nad ranem na moment przygasa. Ale tli sie caly czas. Jeden ciekawy fakt pomimo szumu maszyn, klaksonow oraz innych dzwięków zaledwie dwa razy podczas 3 dniowego pobytu słyszałem dźwięk karetki.

Ateny, jak wszystkie śródziemnomorskie miasta, składa się z bloków/domów pomiędzy, które wciśnięto wąskie ulice. Ulice pełne są małych aut, skuterów i ludzi. W dzień są cały czas pełne. Każde wolne miejsce zajmuje kramik, albo parking dla skuterkow. Można chodzić długo, najeśc się do syta, ale nie da rady znaleźć sklepu spożywczego. Chcesz kupić mleko czy ser. Zapomnij. …Choc nie wątpię, że po prostu nie spostrzegłem sklepu z serami. Nidaleko domu znalazlem tylko jeden sklepik, który my nazywamy spożywczy. Jakis arabski minimarket. Mozna bylo kupic banany. Niewątpliwie są gdzieś wciśnięte sklepy ale ja ich nie wykryłem.

Wszechobecne są kioski z gazetami i przekąskami, napojami, piwem i bary kanapkowe, czy z gyrosem. W kioslach z regoly jest dwoje sprzedawców. Starszy facet w kioslu i młodszy, który pomaga klienom, i mówi temu starszemu ile nabic na kasę. Uwaga bo ten młodszy nas zlustruje i może podnieść cenę, warto się potargować albo zapytać i pokręcić nosem.

Światla i ruch uliczny. Praktycznie swiatla obowiazuja tylko auta, czasem motocyke, pieszych… Jak podejdzie. Nawet policjantów widziałem na głównej jak szli po pasach na czerwonym. Skuterami jezdzi sie wzdłóż i w poprzek pasów. Jakos wszystko sie miesza ale z ogromną gracja. Jak w skomplikowanym tańcu.

Idziemy główną ulicą miasta, ulicą Ateny. Po obu stronach pasarze handlowe, a na nich mydło i powidło.

ulica-ateny

Ulica Ateny

Na uliczkach po obu stronach od ulicy głównej obserwujemy zanik chodnikow. Wszystko się miesza. Auta i ludzie. Kramy i stoliki. Budynki z wielkich kamienic robią się coraz mniejsze.

Główna ulica jest za to prosta od placu omnis do monastiraki. Jak rysa wycieta w strukturze miasta.  W oddali widac akropol. Po obu stronach znajdują sie budynki handlowe, pasarze. Nad głowami rzelazme zadaszenia. Wśród budynkow widać czasem xix wieczną architekturę ale niestety w dużej części stan tych budynków jest opłakany.

ATENY.jpg

Ulica Ateny – XIX-wieczyny budynek na rogu.

Mniej więcej w połowie ul Ateny znajduje się targ mięsny. Niesamowite miejsce. Pełne gwaru, i hałasu. Wielka hala podzielona jest na dwie czesci. Jedna to targ rybny, a druga mięsny. Nad wszystkim góruje wielki zegarek na rękę. Makabryczny pomysł.

Handlarze głośno zachwalają swoj towar. Oprawiają mięso na miejscu. Ryby, kalmary, homary i inne owoce morza leżą w wielkich skrzyniach wypełnionych lodem. Widać, że wszystko jest świeże i schodzi na pniu.

Wychodzimy. Kramy z ziołami pozwalają zapomnieć o zapachu rzeźni. Roztaczają wspaniały aromat. Odrobina łąki w tej betonowej dżunglii.

Obok w cieniu drzewa stoi mała cerkiew. Jednonawowa, kamienna bryła ze sklepieniem kolebkowym. W środku czarna od dymu świec. Nieraz przez czarny kopeć na murze widoczna jest srebrna korona namalowanych na nich świętych.

Każdą świątynią ktoś się opiekuje. Z regóły kobieta. Do jej obowiązków należy staranne przemywanie ikon i blatów, które przychodzący wierni nieustannie całują i dotykają. Wierzacy grek podchodzi do jednej z ikon ( w każdej swiatynii jest ich dużo ale zdaje się ze niektóre są bardziej popularne od innych), modli się przed nią, całuje ją i wrzuca datek, lub nie. Potem idzie do kolejnej.

Pani poinformowala mnie ze kosciol pochodzi z XVII wieku. I pozwolila na zdjecia. Rzadkość. Wrzucilem datek do skrzynki. Dla obserwatora z zewnątrz rzeczywiście wydaje się, że modlą się do obrazu. Ateńskie cerkwie stanowią bardzo ciekawe zagadnienie. Kilka z nich zwiedziłem i opisałem tutaj.

Przy ulicy Ateny znajduje sie plac i ratusz. Na placu pozostawiony jest świadek archeologiczny. Fragment drogi i miasta oraz grobowcow i warsztatów. A w innym miejscu przyziemie bramy miejskiej i murów, oraz fragment fosy.

świadek.jpg

Świadek archeologiczny na placu przed urzędem miasta

Akropol – powoli zaczynamy widziec go między drzewami…

Idziemy dalej główną ulicą lub bocznymi w kierunku monastiraki. Głównego placu starego miasta.

skutery

Ateny – Stare miasto

Monastiraki – plac jest niewielki. Około jednego hektara. Z jednej strony fasade stanowia budynki średniego miasta. Reszta to półkolisty deptak. Na placu na podwyższeniu stoi meczet z podcieniem (obecnie ministerstwo kultury), druga fasada placu to dworzec, trzecia sklep, galeria. A w dole po lewej malutka cerkiew z dzwonnicą. W górze widac skałę Akropolu. Z placu mamy dwie drogi na boki, są to uliczki handlowe ze straganami, i trzecią na wprst na Akropol.

monastiraki.jpg

Mnastiraki

 

min-kultury

Ministerstwo Kultury na Monastiraki

Przechodzimyy ulicę i wchodzimy na plac. Na wprost zaraz za dawnym meczetem znajdują się ruiny muru obwodowego biblioteki hadriana. Mur jest wspanialy. Od tej strony wspierają go kolumny korynckie.

mur biblioteki hadriana.jpg

Mur obwodowy biblioteki Hadriana

W tym miejscu mozemy odbic na prawo i dojsc do glownego wejscia na agorę ateńską. Przy wejściu po lewej steonie znajduje się Stoa Atollosa. Stoa stoi ponieważ w xx wieku imć pan Rockefeller wyłożył pieniądze na jej rekonstrukcje. Oryginał pochodzi z 2 wieku przed chrystusem.

odeon agryppy.jpg

Odeon Agrypy

Nad agorą gurują Areopag i Akropol. Plac agory otoczony jest prze ruiny portyków kolumnowych, świątyń, oraz budynków, które teraz określilibyśmy jako rządowe.

Agora nie stanowi jednolitego prostego placu jak to ma miejsce w miastach średniowiecznych. Głównymi budynkami socjalnymi były tutaj Stoa. Czyli portyki kolumnowe, w których odbywał się handel i spotkania mieszkańców. Niewątpliwie jedną z fasad placu stanowi Stoa Atollosa. W centrum placu stoi Odeon Agryppy, w poprzek niego stała Stoa Centralna – pozostało tylko przyziemie.  Visavie Stoi Atollosa znajduje się podnóże wzgórza ze świątynią Hefajstosa. Najlepiej zachowana świątynia dorycką okresu klasycznego. U podnóża wzgórza znajdująsię sie fundamenty budynków będących podwaliną demokracji Ateńskiej. Buelterion – miejsca zgromadzen rady okresu klasycznego, oras posadzka Tholosa. Okrągłej sali spotkań – miejsca zgromadzeń. Serca demokracji Ateńckiej od okresu przedklasycznego.

hefajstejon.jpg

Hefajtejon

 

tolos.jpg

Tollos

Tutaj zaczyna sie antyczna droga na Pireus – która w okresie klasycznym chroniona byla długim murem. To tutaj pod Tollosem i dalej w kierunku łagodniejszego zbocza areopagu znaleziono bogate pochowki z okresu od xvii do vii wieku. Gdy osadnicto było położone dużo wyżej. Można je podziwaić a muzeum Agory w odrestaurowanej Stoi Atollosa.

to be continue… cdn..

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura antyczna, architektura bizantyjska, architektura mieszczańska, Grecja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Ateny

  1. ogrodowa21 pisze:

    Poczytałam obejrzałam ciekawe fotografie i już dużo wiem o tym starożytnym państwie.Dzieki.:-)

    Polubienie

  2. Pingback: Średniowieczne cerkwie w Atenach. | Maksa – blog ze zdjęciami zabytków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s