Bazylika św Demetriusza. Saloniki

W sercu Salonik, nad antyczną agorą znajduje się jeden z najstarszych kościołów chrześciajńskiej Europy. Pięcionawowa bazylika św. Demetriusza.

Święty Demetriusz – Dymitr żył w III wieku, był urzędnikiem cesarskim w Tesalonikach, który miał być odpowiedzialny za wyniszczenie chrześcijan w mieście. Sam jednak był chrześcijaninem i zamiast wypełnić polecenie głosił ewangelię. Około 305 roku został wtrącony do lochu i zabity. Jest patornem Wenecji, Salonik i Konstantynopola. Jest jednym z popularniejszych świętych.

img_5082Bazylika św. Demetriusza w Salonikach. Rozpoczęcie budowy w 412 roku. Pierwotnie trzy nawowy kościół, w 634 roku po porzarze rozbudowany zostaje do 5 naw. Wokół naw i transeptu empora dla kobiet. Po najeździe tureckim przekształcona w meczet, aż do 1912 roku. Spłoneła niemal całkowicie w 1917 roku. Pozostały tylko mury przyziemia. Po tym porzerze odbudowana w formie po pierwszej rozbudowei. Bryła zamknięta pięcionawowa z transeptem i półkolista absydą ołtaża. Naprzemienność podpór i rzelazne ściągi pomiędzy łukami powodują, że konstrukcja jest bardzo wytrzymała. Bryła jest tak naprawdę rekonstrukcją bizantyjskiego kościoła.

bazylika-demetriusza-po-porzarze-w-1917-r

Kościół po porzarze.

Pod ołtarzem znajduje się krypta. Jedna z lepiej zachownych krypt ołtarzowych z tego okresu. Wchodząc do niej schodami na prawo od ołtarza schodzimy obok jednonwawowej sali, sklepionej kolebkowo z półkolistą absydą. Jest to jedn z krypt.

Kolejna znajduje sie dokładnie pod ołtarzem. Jest to marmurowy ołtarz, oraz coś w rodzaju kamiennej misy – sadzawki. Niesamowite miejsce.

img_5109img_5113

Dalej znajdują się inne pomieszczenia i korytaż.

Kościół jest stale uzytkowany. Mozaiki na podłodze nawy głównej są przykryte dywanami.

Pisane na podstawie własnych przemyśleń, W.Kocha i wikipedii.

wizyta: luty 2017

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura bizantyjska, Grecja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s