Bazylika św Demetriusza. Saloniki

W sercu Salonik, nad antyczną agorą znajduje się jeden z najstarszych kościołów chrześciajńskiej Europy. Pięcionawowa bazylika św. Demetriusza.

Święty Demetriusz – Dymitr żył w III wieku, był urzędnikiem cesarskim w Tesalonikach, który miał być odpowiedzialny za wyniszczenie chrześcijan w mieście. Sam jednak był chrześcijaninem i zamiast wypełnić polecenie głosił ewangelię. Około 305 roku został wtrącony do lochu i zabity. Jest patronem Wenecji, Salonik i Konstantynopola. Jest jednym z popularniejszych świętych.

img_5082Bazylika św. Demetriusza w Salonikach. Rozpoczęcie budowy w 412 roku. Pierwotnie trzy nawowy kościół, w 634 roku po pożarze rozbudowany zostaje do 5 naw. Wokół naw i transeptu empora dla kobiet. Po najeździe tureckim przekształcona w meczet, aż do 1912 roku. Spłonęła niemal całkowicie w 1917 roku. Pozostały tylko mury przyziemia. Po tym pożarze odbudowana w formie jak po pierwszej rozbudowie. Bryła zamknięta pięcionawowa z transeptem i półkolista absydą ołtarza. Naprzemienność podpór i żelazne ściągi pomiędzy łukami powodują, że konstrukcja jest bardzo wytrzymała. Bryła jest tak naprawdę rekonstrukcją bizantyjskiego kościoła.

bazylika-demetriusza-po-porzarze-w-1917-r

Kościół po porzarze.

Pod ołtarzem znajduje się krypta. Jedna z lepiej zachowanych krypt ołtarzowych z tego okresu. Wchodząc do niej schodami na prawo od ołtarza schodzimy obok jednonawowej sali, sklepionej kolebkowo z półkolistą absydą. Jest to jedna z krypt.

Kolejna znajduje się dokładnie pod ołtarzem. Jest to marmurowy ołtarz, oraz coś w rodzaju kamiennej misy – sadzawki. Niesamowite miejsce.

img_5109img_5113

Dalej znajdują się inne pomieszczenia i korytarz.

Kościół jest stale użytkowany. Mozaiki na podłodze nawy głównej są przykryte dywanami.

Pisane na podstawie własnych przemyśleń, W.Kocha i wikipedii.

wizyta: luty 2017

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura bizantyjska, Grecja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Bazylika św Demetriusza. Saloniki

 1. TJ pisze:

  Warto byś poduczył sie trochę ortografii lub korzystal ze słownika ortograficznego, pisze się np, żelazne, pożar, korytarz itp a nie tak jak u Ciebie w tekście. Te braki językowe jednak podważają zaufanie do autora. Za czasów mojej edukacji szkolnej trzy błędy ortograficzne dyskwalifikowały każde wypracowanie (ocena -dwójka!).

  Polubione przez 1 osoba

  • maks pisze:

   Oh, nawet na maturze dostałem lepsze oceny mimo błędów (około 40). Cóż, w moim przypadku jest to potwierdzona choroba. Ja tych błędów po prostuje wiedzę 🙂 ale dzęki temu jestem może szczęśliwszym człowiekiem. Chciałbym pisać poprawnie na blogu, niestety nieraz na wordpress słownik nie działa. Nie ma jak sprawdzić. Szczególnie jak korzysta się z aplikacji na androidzie. Nikt tych tekstow nie redaguje, a jeszcze mniej osób je czyta.
   Tak czy inaczej dzieki za opinię.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s