Twierdza Smederevo, Serbia

Forteca Smederevo, oddalona 35 km od Belgradu w dół Dunaju. Widoczne fortyfikacje zostały zbudowane w poł. XV wieku na polecenie serbskiego despoty Djuradj’a Brankovic’a, ostatniego średniowiecznego władcy Serbii. Przeniesiono tu ośrodek polityczny Serbii z zajętego przez Węgrów Belgradu.

img_4849

Mury od storny miasta i narożna basteja turecka.

Pierwotny zamek znajdował się przy ujściu Jezevy do Dunaju. Zbudowano go na planie trójkąta w latach 1428-1430. Dość szybkie tempo jak na tak okazałą budowlę. Mury obwodowe miasta, obejmujące powierzchnię około 10 ha zbudowano około 1440 roku. Cytadelę – siedzibę władcy oddziel od terenu twierdzy mur z czterema basztami, oraz fosa.

smederevo-mapa

Forteca została zbudowana na planie trójkąta o bokach około 500 x 600 x 400 metrów. Muru są grubości około 4 metrów. Taką samą grubość mają mury baszt. Mur od strony południowej posiada 11 baszt w równych odległościach, od strony Jezewy ma 4 baszty. Natomiast od strony Dunaju ma 5 baszt.

img_4861

Mury od strony miasta

img_4898

Narożna basteja turecka.

W 1459 roku twierdza zostaje przejęta przez Turków. W każdym narożniku dobudowali oni okrągłe basteje kamienne przysposabiając twierdzę do walki za pomocą artylerii. Wydaje mi się, że sama twierdza w momencie budowy była już dość przestarzała. Mury widocznie nawiązują do konstrukcji Bizantyjskich, nie mogły dawać dobrej ochrony przeciwko artylerii. Przed murem południowym znajdował się jeszcze wał ziemny ze stanowiskami artylerii, oraz fosa. Dalej rozwijało się podzamcze, które później przekształciło się w miasto.

Forteca, szczególnie cytadela wewnętrzna sprawiają niesamowite wrażenie. Szczególnie na kimś kto jeszcze nie wiedział murów Konstantynopola.

Na majdanie twierdzy znajdują się ruiny tureckiej Łaźni, oraz odkryte niedawno przyziemie kościoła o metryce z XI wieku.

Tekst na podstawie wikipedii, tablic na terenie i własnych przemyśleń.

wizyta: luty 2017

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura militaris, Serbia, zamki średniowieczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s