Chrzcielnice średniowieczne z Irlandii

W moich podróżach po zielonej wyspie natrafiłem na kilka kamiennych (a jakże) chrzcielnic.

Pierwsze dwa bardzo ciekawe zabytki znajdują się w Katedrze Św Łazarza w Old Leighlin (St. Lasarian’s Cathedral). Niestety podczas wizyty w tym kościele aparat odmówił mi posłuszeństwa i niewiele mam zdjęć. A wielka szkoda bo obiekt i wyposażenie są tego warte, o czym w innym wpisie.

W katedrze przy wejściu południowym znajduje się kamienna – prawdopodobnie granitowa chrzcielnica – praktycznie pozbawiona ozdób. Na jej bryłę składają się prostokątna podstawa, na której w centralnym miejscu znajduje się duża walcowata noga. Na niej spoczywa prostokątna bryła chrzcielnicy z wyżłobionym na górze otworem na wodę. Bryła ta jest podpiera dodatkowo w każdym narożniku kolumienką o okrągłym przekroju. Forma jest prosta i ciekawa. Chrzcielnica ta jest datowana na XI wiek. W 1066 roku spłonęła drewniana świątynia i postawiono pierwszy kamienny budynek w tym miejscu. Może w tym czasie też wyrzeźbiono chrzcielnicę.

Drugi zabytek znajduje się w centralnym punkcie kościoła. Jest to bardzo podobna w formie późniejsza chrzcielnica. Posiada ona dużo elementów ozdobnych, narożne kolumny uzyskały okrągłe „bazy” a kamienna noga zarówno rozczłonkowaną bazę jak i  kanelowanie – elementy znacznie upodabniające ją do doryckiej kolumny. Bryła chrzcielnicy także posiada boczne kanelowanie, oraz półokrągły gzyms na szczycie. Otwór przykryty metalową pokrywą ze sztabą umocowaną do wystających elementów metalowych.

Te zabytek datowany jest na wiek XIII.

Old Leighlin - chrzcielnica XIII wieczna.

Old Leighlin – chrzcielnica XIII wieczna.

Rysunek na tablicy w kościele

Rysunek na tablicy w kościele

Kolejna ciekawa chrzcielnica znajduje się w kościele Św. Mikołaja w Galway. Niestety nie znam datowania tego obiektu. Po konstrukcji nawiązującej do powyższych obiektów, oraz zdobieniach, a szczególnie gotyckich łukach zdobiących jedną ze ścian wnoszę, że pochodzi z końca średniowiecza.

Galway, kościół św. Mikolaj - chrcielnica

Galway, kościół św. Mikolaj – chrzcielnica

Galway, kościół św. Mikolaj - chrcielnica

Galway, kościół św. Mikolaj – chrzcielnica

Wizyta: 2007 i 2008 rok.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Irlandia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s