Pozycja obronna Zbiczno, pow. Brodnica

Na wschód od miejscowości Zbiczno znajduje się polska linia obrony z 1939 roku. Składają się na nią 3 obiekty żelbetonowe oraz sieć transzei i okopów i schrony ziemne. W internecie znalazłem informację o „czterech bunkrach”, jednakże sam dotarłem tylko do 3 obiektów.

Pozycja obronna Zbiczno

Obrona oparta o schrony typu I i jeziora Ciche, Zbiczno, oraz Strążym, i stanowiła trudną do przebycia przez wroga linię. Dalej na południe jest jeszcze struga Skarlanka i jezioro Bachotek sięgające aż do Drwęcy. Tereny przedpola schronów i linii są podmokłe i grząskie. Betonowe schrony powstały w 1939 roku i we Wrześniu były obsadzone przez jednostki obrony terytorialnej (informacje z internetu).

Pierwszy (1) znany mi obiekt znajduje się na północnym krańcu jeziora Strążym. Przy poście drogowym. Obecnie jest oczyszczony z ziemi zarośli i śmieci, zrekonstruowano transzeje przy wejściu. Musiało to mieć miejsce niedawno. W 2015 roku obiekt był zasypany.

Jest to schron betonowy typ I z dwoma stanowiskami dla rkm skierowanymi na barki. Od czoła betonowa ściana ma około 1 m grubości przykryta nasypem ziemnym z betonowymi skarpami. Wejścia bronią otwory strzelnicze. Wewnątrz zachowały się elementy boazerii przeciw odłamkowej (?) (znalezione w necie). Jeśli to oryginalna boazeria to ma ona teraz 75 lat (!). Ciekawe.

linku dokładniejszy opis i rysunek tego typu schronu.

Drugi obiekt (2) na północnym skraju jeziora Zbiczno był dokładne takiego samego typu.  Obiekt jest oddalony od mostu drogowego o około 200 metrów na północny zachód. Obecnie schron jest wysadzony, dzięki czemu widać jego konstrukcję.

Niedaleko na południe od schronu znajduje się stanowisko artyleryjskie i schron ziemny tuż nad brzegiem jeziora.

Ostatni obiekt znajduje się na brzegu jeziora Ciche. Jet to schron z jedną strzelnicą od strony jeziora. Od schrony na południe ciągnie się linia obrony składająca się ze schronów ziemnych połączonych okopem. Jest doskonale widoczna na lidarze.

Linia obronna nie została nigdy wykorzystana w walce. Niemcy ominęli pojezierze Brodnickie.

Schron 1: https://goo.gl/maps/ApVK2mv6H8q

Schron 2: https://goo.gl/maps/tFHyMFzouPr

Schron 3: https://goo.gl/maps/qxkVEsV8hQN2

Wizyta: sierpień 2016, sierpień 2017

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura militaris. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s