Ośrodek Oporu Jastarnia (Półwysep Helski)

Ośrodek oporu Jastarnia (lokalizacja) powstał w okresie międzywojennym w jednym z najwęższych miejsc Półwyspu Helskiego. Miał za zadanie bronić dostępu od strony lądu stałego do bazy wojskowej znajdującej się na końcu półwyspu. Dokładny opis struktury obronnej helu można znaleźć np tu:

Obrona Helu 1939

na temat samego Ośrodka tu:

Skansen Fortyfikacji – Jastarnia

Główną linię obrony stanowiły 4 schrony bojowe od północy Sęp, Saratoga, Sabała i Sokół. Wszystkie ze stanowiskami armat p.panc i ckm. Wszystkie zostały wyposażone kopuły pancerne, agregaty prądotwórcze, radiostacje, linie komunikacji  wewnętrznej, filtry i śluzy przeciwgazowe, przenośne toalety, pomieszczenia dla załogi i dowództwa. Można powiedzieć, że jak na owe czasy były to bardzo zaawansowane technicznie umocnienia. Jeden dodatkowy mały schron znajduje się na tyłach główniej linii obrony – około 200 m na wschód. Schrony są w dosyć dobrym stanie.

„Sęp”, czyli wolnostojący bunkier na plaży od strony Morza Bałtyckiego zrobił na mnie największe wrażenie. Betonowy kolos na piasku. Jest to jedyny obiekt, do którego jest wolny dostęp.

W schronie „Sabała” jest udostępniona, za skromną opłata ekspozycja, z wyposażeniem i innymi eksponatami. Tutaj link do strony opiekunów skansenu.

IMG_4271

Sokół

sęp

Sęp

sabała

Sabała

sabała - wieża pancerna

sabała – stanowisko obserwacyjne

 

Wizyta – sierpień 2016

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura militaris, architektura wczesnochrześcijańska, zabytki polskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ośrodek Oporu Jastarnia (Półwysep Helski)

  1. Czech pisze:

    Super zdjęcia ,mam tam blisko a jeszcze tam nie byłem

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s