Baszta prochowa (Lontowa) Kołobrzeg.

Tekst z tablicy obok zabytku: „Na Przełomie XIV i XV wieku całe miasto otoczono murami obronnymi wzmocnionymi basztami. Mury biegły prawym brzegiem Parsęty, następnie między ulicami Wąską i Łopuskiego, i dalej wzdłuż ulic Dubois i Kamiennej do Prasęty. Obwód murów wynosił 1570 metrów. Baszta ta wzniesiona w XV wieku, nazywała się Basztą Lontową i jest jedyną zachowaną (obecna nazwa powstała po 1945r.). Historyczna baszta prochowa, prawdopodobnie okrągła, znajdowała się w pobliżu zbiegu obecnych ulic Katedralnej i Rzecznej. 3 maja 1957 roku od pioruna nastąpiła potężna eksplozja prochu znajdującego się w baszcie. Nie odbudowano jej, gdyż w tym czasie Kołobrzeg posiadał już fortyfikacje nowożytne-bastionowe.”

W sumie nic dodać nic ująć. Z pewnością dach i szczyty remontowane po wojnie. Artyleria nie miała litości dla Kołobrzegu w 1945.

Widać że szczyty remontowane, widać też do jakiej wysokości sięgał mur obronny.

DSCF8739

Baszta prochowa.

DSCF8741

5 podwójnych blend, jeszcze rozdzielonych na dwie kolejne. Okna w centralnej części zamurowane, okno pierwszego piętra przebite. Lewy szczyt naprawiany, prawy raczej nie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura militaris, architektura wczesnochrześcijańska, zabytki polskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s