Kościół św Jakuba Apostoła Starszego w Bobrowie (wojewódźtwo Kujawsko – Pomorskie)

Wieś Bobrowo ma średniowieczną metrykę. Wiemy, że została nadana w uposażeniu dla biskupa Chrystiana w 1222 roku przez Księcia Mazowieckiego. Całość nadania dla Chrystiana wkrótce przejęli Krzyżacy, a w 1246 roku cześć tego uposażenia, została przekazana biskupowi chełmińskiemu Heidenrykowi. Tak właśnie Bobrowo stało się własnością biskupstwa.

Na północny wschód od miejscowości znajduje się jezioro, a nad nim wczesnośredniowieczne grodzisko, opisane przeze mnie w jednym z wcześniejszych postów. Natomiast w centrum miejscowości wznosi się okazały budynek ceglanego kościoła.

Elewacja zachodnia

Elewacja zachodnia

Budowę kościoła z inicjatywy wyżej wymienionego biskupa rozpoczęto około 1260 roku od postawienia prezbiterium i nawy. Kościół był wyposażony w drewnianą wieżę dzwonnicę. Obecna wieża została dobudowana w w pierwszej połowie XVII wieku. Wieńczy ją charakterystyczne ceglane zwieńczenie we formie stożka, oraz barokowe blankowania.

widok od pd-wsch

widok od pd-wsch

Kościół jest murowany z cegły na podmurówce z kamieni polnych. Prezbiterium zamknięte trójboczną ścianą jest oskarpowane. Na południowej ścianie półkoliście zamknięte blendy wydają się wtórne. Ściany posiadają w połowie wysokości odsadzkowy gzyms, a na szczycie wymurowany fryz. Od północy do prezbiterium przylega sklepiona zakrystia, po układzie cegieł i śladach przebudowy (o czym dalej) wydaje się ona pochodzić z wczesnego okresu istnienia kościoła. Natomiast południowa kruchta jest z pewnością dobudowana w okresie baroku, prawdopodobnie w tym samym czasie co wieża. Świadczy o tym półkoliście zwieńczony szczyt.

sciana zachodnia - świadek

Ciekawym elementem jest pozostawiony na zachodniej ścianie świadek – mur z kamieniami polnymi, prawdopodobnie pozostałość pierwotnej budowli, który dowodzi dość znacznej zmiany formy budynku.

ściana północna

ściana północna

Na Północnej części budowli, widoczne są ślady rozbudowy. Kościół pierwotnie był prawdopodobnie węższy, o czym świadczy świadek na zachodniej ścianie, oraz północna ściana, na której nie widać śladów przebudowy. Pozwala to stwierdzić że została postawiona za jednym razem w okresie późniejszym. Świadczą tez o tym kształty okien i blendy, które są inne niż na ścianie południowej. Ciekawe jednak, że na części ściany przylegającej do zakrystii widoczny jest wzór z cegły klinkierowej taki sam jak na murze zakrystii. Ta część ściany jest więc z tego samego okresu.Na prezbiterium i na ścianie zachodniej widać, że szczyt został nadbudowany i dach został podniesiony. Szczyt ściany zachodniej posiada półkolistą wolutę, jest to wpływ baroku. Prawdopodobnie zastosowano nową więźbę, co umożliwiło poszerzenie kościoła (?) ale ta teza wymagałaby wejścia na więźbę kościoła. Dodatkowo podwyższono dach prezbiterium, świadczą o tym częściowo zakryte blendy na wschodnim szczycie nawy.

widok na bryłę kościoła od północnego-wschodu

widok na bryłę kościoła od północnego-wschodu

Wiemy na pewno, że w połowie XVII wieku dobudowano wieżę, ale prawdopodobnie wtedy także zburzono/przebudowano ścianę północną, podwyższono szczyty, wstawiono nową więźbę, pokrycie dachu, oraz zbudowano południową kruchtę.

ściana południowa z kruchtą

ściana południowa z kruchtą

Wieża jest trój-kondygnacyjna, zwieńczona bardzo charakterystycznym hełmem w postaci fałszywego sklepienia, otoczonego wieńcem attyki przypominającej zamkowe blanki. Mają one półkoliste woluty, charakterystyczne dla baroku i każda jest dodatkowo nakryta kwiatonem. Ten typ hełmu wieży spotykamy także w kościele w Gronowie, około 30 km na południe od Bobrowa.

Wewnątrz znajdują się barokowe stelle, ambona, dwa ołtarze boczne, ołtarz główny oraz grupa ukrzyżowania na łuku tęczowym. W ołtarzu głównym obraz z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i młodym Św. Janem Chrzcicielem- sygnowany „Herman Han 1597”. Kamienna chrzcielnica lub kropielnica, w kruchcie pod wieżą może należeć do pierwotnego wyposażenia kościoła.

Dachy pulpitowe – typowe dla baroku.
Ciekawy link tutaj

Wizyta 2016- czerwiec ( i kilka razy wcześniej)

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii architektura gotycka, zabytki polskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s