Grodzisko Leszcz

Na wschodnim skraju miejscowości Leszcz (woj. kuj.-pom.), znajduje się jar utworzony przez przepływający ciek wodny wraz z licznymi dopływającymi strumieniami. Krawędzie jaru są dosyć strome i trudne do sforsowania. Na jednym z brzegów jaru znajdują się relikty grodu.

Gród ma formę trójkąta, którego dwa boki stanowią dość strome urwiska, natomiast jeden, do którego dostęp jest najłatwiejszy, chroniony był przez fosę i podwójny wał ziemny. Dostęp do grodziska możliwy jest od strony Wsch, jednakże obecnie nie prowadzi do niego żadna droga ani ścieżka.

Należy dotrzeć do dawnego folwarku do którego prowadzi droga, a następnie do pięknie odrestaurowanego dworu, znajdującego się na tyłach folwarku. Dworek stanowi obecnie prywatny dom. Należy obejść go, i przejść przez pole, ku krawędzi lasu a następnie skierować się w lewo wzdłuż krawędzi jaru lasu, około 200m. Tam własnie znajduje się zabytek. Jest w całości otoczony przez stalową siatkę chroniącą zabytek, ciekawy pomysł. dostęp jest możliwy przez specjalnie ustawione drabiny.

Relikty umocnień grodu zachowały się bardzo dobrze w krajobrazie. Różnica wysokości od dna fosy do szczytu wału wynosi około 6m. Od strony zachodniej w narożu grodziska znajduje się małe wzniesienie. Wydaje się, że mogło ono służyć za punkt obserwacyjny, gdyż góruje nad całą doliną.

Po drugiej stronie wąwozu w odległości około 1 km na zachód znajduje się gotycki zamek Zakonu NMP – Bierzgłowo (ob. nazwa miejscowości Zamek Bierzgłowski). Wg informacji, które znalazłem w internecie, grodzisko funkcjonowało w XIV wieku. Jeśli do tego dodamy fakt istnienia dużego folwarku z XIX wieku, i bliskie sąsiedztwo zamku, wydaje mi się że można że słuszna jest teza, że był to raczej gród refugialny, zbudowany na potrzeby miejscowego feudała (informacja z netu). Na polach od wschodniej strony nie udało nam się odnaleźć żadnych fragmentów ceramiki.  Nie wiem także nic na temat badań archeologicznych.

Fajne miejsce, i akurat się piękna pogoda trafiła… chociaż dojście ciężkie, szczególnie z rowerem 🙂

Więcej informacji historycznych w tutaj

Umiejscowienie: https://goo.gl/maps/3pRjjnjPn7z

Wizyta 2014

Grodzisko Leszcz – lidar

Grodzisko Leszcz, fosa i wał widok od południa

Grodzisko Leszcz, fosa i wał widok od południa

Grodzisko Lesze, fosa od Pn

Grodzisko Leszcz, fosa od Pn

Grodzisko Leszcze, widok na majdan z wału, w oddali widoczne wzniesienie obserwacyjne.

Grodzisko Leszcz, widok na majdan z wału, w oddali widoczne wzniesienie obserwacyjne.

grodzisko Leszcz, uproszczony plan sytuacyjny

grodzisko Leszcz, uproszczony plan sytuacyjny

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii grodziska, zabytki polskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s