Średniowieczne zegary słoneczne w Irlandii

Jest to jeden z ciekawszych elementów z którymi się zetknąłem w Irlandii. Pomiar czasu nie był na wyspie istotny do czasu pojawienia się klasztorów.

Monastycyzm w wydaniu irlandzkim był tak surowy jak i klimat wyspy. Życie mnichów było ściśle podzielone na pory modlitwy, pracy i odpoczynku. Od tej reguły nie było odstępstw i aby ją w pełni kontrolować potrzebny był sposób mierzenia upływu czasu. Średniowieczne zegary słoneczne były jednym z narzędzi służących temu celowi.

Podczas mojego pobytu w Irlandii natknąłem się na kilka takich zabytków. Na wyspie znajduje się ich około tuzina. Należy tutaj zauważyć, że średniowieczni mnisi nie mieli wiedzy na temat zasady ich działania. Jak widać na zabytkach montowali oni wskazówkę prostopadle do tarczy zegara, wynika z tego, że  nie potrafili obliczyć konta pod jakim powinna się ona  znajdować,. Lub też nie zdawali sobie sprawy, że należy wskazówkę umieszczać pod kontem. Gdyż bez tego odczyt jest inny każdego dnia.

Kolejna sprawa to pogoda. Słońce w Irlandii nie jest widoczne przez większość roku, tego typu zegar stanowi więc raczej element prestiżowy. Prawdopodobne, że były one raczej symbolem wiedzy i uczoności ośrodków, w których się znajdowały jak Kells, czy Clonmacnoise. Jeżeli jednak chodzi o dokładność pomiaru czasu, to pozostawiały one wiele do życzenia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Irlandia, zabytki techniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s